Etnograficzne zwiedzanie

Członkowie Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" uczestniczyli w sobotę 19 września w wycieczce, której tematem przewodnim była etnografia czyli spotkanie z kulturą ludową. W ramach projektu dofinansowanego kwotą 1784 zł. przez Wojewodę Wielkopolskiego zwiedzili trzy muzea: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach oraz Muzeum Etnograficzne i Muzeum Bambrów Poznańskich w Poznaniu.
Wycieczka rozpoczęła się od spaceru po Wielkopolskim Parku Etnograficznym, gdzie wśród pól i między opłotkami muze­al­nych zagród tancerze mogli zobaczyć wyposażenie starej kuźni, zajść do chałupy chłopskiej, wyciszyć się w wiejskim kościele, wspiąć się na wzgórze, na którym stoją róż­ne typy wiatraków i skąd widać wspaniałą panoramę jeziora Lednica, a dalej zatrzymać się na wiejskim cmentarzu, zajrzeć do wnętrza osiemnasto­wiecz­nej kaplicy, by w końcu odpocząć w parku. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli stałą wystawę muzeum, którą stanowią obiek­ty architek­tury wiejskiej: chałupy, budynki inwen­tar­skie i stodoły zestawione wokół owalnego placu w różnej wiel­ko­ści zagrody, które tworzą układ przestrzenny zbli­żo­ny do naturalnej wsi wielkopolskiej z połowy XIX wieku.
Kolejnym etapem wyjazdu były dwa sąsiadujące z sobą muzea w Poznaniu. W Muzeum Etnograficznym każda z grup naszego Zespołu uczestniczyła w lekcji muzealnej pt.: Czy znasz wielkopolskie stroje ludowe? Zajęcia zorganizowane zostały na sali ekspozycyjnej wystawy pt. Suknia wydaje ludzkie obyczaje i połączone były z pokazem strojów oraz możliwością ubrania się w oryginalne stroje ludowe z początku XX wieku z regionu Dąbrówki Wielkopolskiej. Grupa starsza miała też okazję porównać własne stroje, w których wykonuje tańce wielkopolskie, ze strojami z regionu Biskupizny, na których były wzorowane.
W Muzeum Bambrów Poznańskich można było obejrzeć wystawę obrazują XIX-wieczną kulturę rolników wsi podpoznańskich  - Polaków pochodzenia niemieckiego, potomków osadników przybyłych z okolic Bambergu, którzy w latach 1719-1753 zostali sprowadzeni przez władze Poznania, aby zasiedlić opuszczone wsie, które zostały zniszczone podczas wojny północnej i będącej jej skutkiem epidemii cholery. 


Zapraszamy do galerii.